Tırtıl Tren

Tırtıl Tren 1 çekici kafa ardına bağlanan 5 vagon ünitesinden oluşmaktadır.Mermer, granit, fayans, seramik vb düz zeminler üzerinde çalıştırılmaktadır. Nakliye ve montajı son derece kolaydır.2 yıl garanti kapsamında olan Tırtıl Oyun Trenimiz teknik servis hizmeti firmamız tarafından verilmektedir.

Tırtıl oyun treni raysız ilerleme özelliğine sahip dünyadaki ilk ve tek çocuk eğlence aracıdır.Zemine yapıştırılan bant yada zeminin boya çizilmesi ile sayısız kulvar oluşturulabilmektedir. Ürünümüz raysız olmasına rağmen, tıpkı raylı sistemler gibi katarı tamamlayan tüm üniteler aynı çizgiyi takip etmektedir.

Sistem 24 volt dip şarja uygun jel akü ile çalışmaktadır. Bu nedenle 10-12 saatlik çalışma süresi rahatlıkla tamamlanabilmektedir. Bir çok alışveriş merkezlerinde görebileceğiniz bu ürün hem yatırımcılar hem de ebebeyinler tarafından beğenilmiştir.Son yıllarımızın popüler yatırım aracı olmayı da başarmıştır. Ürünlerimizi yurtdışında da bir çok noktada görebilirsiniz.tırtıl-tren


Tirtil Fun train consists of 5 wagons and a tail connecting to a leading unit.It can be operated on the marble, granite, tile and cremic floors.The transportation and installation are extremely easy.We offer 2 years warranty and technical maintenance/repair services

Tirtil Fun Train is one of the pioneering and unique fun train with is trackless featureSeveral lanes can be created simply by drawing a line or sticking bands on the floor.Although there is not any rail in Tirtil, all of the integral parts can follow the same lines as separate independent units.The system can be operated with.Therefore the train can become operational between 10-12 hours.


Genel Özellikleri

Ses sürücüsü MMC kart üzerine yüklenen müziklerden istenilen parçayı çalar. MMC kart üzerine yüklenen parçalar bir bilgisayara takılarak 8bit 22khz wave dosyası ile değiştirilebilir. Ses çıkış gücü 8ohm 30 waat dır.

Sisteme besleyen 2 adet akü gurubu vardır. Ana akü 2adet 12 Volt akünün seri bağlanması ile 24 Volt sağlamaktadır. Bu aküler sürücü elamanlar üzerinden motorları beslemektedir. Diğer akü kontrol sisteminin ihtiyacı olan sistemin 12Volt beslemesini sağlamaktadır. Akü şarjı otomatik şarj ünitesi tarafından yapılmaktadır. Kontrol voltajının 9 Volt un aşağısına düştüğünde tırtıl hareket etmeyecektir. Bu durumda ekranda kontrol voltajının düşük olduğu “Low Voltage” ifadesi ile belirtilir. Güç akülerinin doluluk oranı oyuncağın hareketinin yavaşlaması ile anlaşılır. Tırtıl uzun süreli beklemelerde ana şalterinden kapatılmalıdır.

Ön sipariş olarak üretime başlıyoruz, maksimum 20 gün içerisinde teslim.

Sayıcı ünitesi:
Koltuklarda bulunan çocuk adedi optik sensörler ile sayılır. Start komutu verilmesi ile tespit edilen çocuk sayısı kadar “bip” sesi duyulur. Bu sayının hafızaya eklene bilmesi için çalışma zamanının 10saniyeyi geçmiş olması gerekir. Toplam kredi sayısı bekleme konumunda iken kumandanın stop tuşuna basılması ile ekranda gösterilir.

Anten Ledleri:
Tırtılın antenlerinde buluna ledlerin yanıyor olması sensörlerin siyah bandı görüyor olduğunun işaretidir. Parlak beyaz bir zemin üzerinde bulunan siyah bandı sensör gördüğü sürece yeşil lambalar yanacaktır. Siyan bant üzerinde olmadığı halde anten ledi yanmaya devam ediyorsa sensör ayarları bozulmuş yada sensörün altına yabancı bir cisim sıkışmış olabilir.

Kumanda Tuşlarının fonksiyonları:
Tırtıl üzerinde 5 adet buton bulunan küçük bir el kumandası ile kontrol edilir. Auto start tuşana basıldığında düzgün bir zemin üzerine yapıştırılan siyah bandı takip ederek hareket eder. Manuel Start butonuna 3 saniye basılı tutulduğunda yolu takip etmeden düz bir şekilde ileri doğru hareket eder. Manuel Sag ve Manuel Sol butonları kullanılarak manevra yaptırılır. Stop komutu verildiğinde Tırtıl durur.

Tırtıl bekleme konumunda iken STOP tuşuna 3 saniye basılı tutulursa ayarlar menüsü açılır. Kontrol ünitesi üzerinde bulunan Down tuşunu Manuel sol butonu, Select tuşunu Stop butonu, Up tuşunu ise Manuel Sag butonu kontrol eder. Böylece Tırtılın kaputunu açmadan sırtındaki pencereden LCD ekranı takip ederek ayarlamaları yapabilirsiniz. Ayarlar penceresi açıldığında ilk menü “SPEED” seçeneğidir. Değişiklik yapmak istiyorsanız kumandanın Stop tuşunu yada panel üzerindeki “SELECT” tuşuna basınız. En son kaydedilen hız seçeneği ekrana gelerek flaş yapmaya başlayacaktır. Uzaktan kumandanın Manuel Sol – Manuel Sağ butonlarını yada panel üzerindeki “DOWN” –“UP” tuşuna basarak Slow, Medium, Fast seçimlerini yaptıktan sonra bu seçimi kayıt edip bu menüden çıkmak üçün uzaktan kumandanın “STOP” yada kontrol ünitesinin üzerinden “SELECT” butonuna basabilirsiniz.

Ayarlar menüsünden müzik seçme menüsünde ise kayıtlı 10 adet müzik parçasının sıra numarasını seçebilirisiniz. 10. Parçadan sonra parça sayısını artırdığınızda “LAST” ve “RANDOM” seçeneklerini göreceksiniz. Parça numarası olarak “LAST” kayıt ederseniz her start komutu verildiğinde bir sonraki müzik parçası sıra ile çalınır. “RANDOM” seçeneği ise her start komutu verildiğinde rastgele bir müzik çalmasını sağlar.

Tırtıl bekleme konumunda iken “MANUEL LEFT” butonuna basıldığında en son çalınan müzik parçasından bir sonraki parça çalınmaya başlar. Parça çalınıyorken “MANUEL RIGHT” tuşuan 3 saniye basılı tutulduğunda o an çalan parça seçilerek varsayılan parça olarak kayıt edilir ve her start verildiğinde bu parça çalınır.

Tırtıl bekleme konumunda iken kumandanın “STOP” butonuna basıldığında Koltuk sayıcı değeri olan “COUNTER” sayacı 2 saniye ekranda gösterilir. Bu değer o ana kadar binen çocuk sayısını ifade etmektedir.

Kontrol Kutusu Üzerinden Menü Ayarların Yapılması:

Bekleme konumunda “SELECT” butonuna basılarak ayarlar menüsüne girilir. “DOWN” “UP” butonları kullanılarak ayar yapılacak değişken ekranda iken tekrar “SELECT” butonuna basılarak o değişkene ait seçilir. Bu sayının flaş yapması ile beraber “DOWN” “UP” butonu kullanılarak değeri değiştirilebilir. Ayarlama tamamlandığında “SELECT” butonuna kısa basılarak bu değişken ayarlanmış olur.

Tırtıl bekleme konumunda iken uzaktan kumandanın “STOP” tuşuna 3 saniye basılı tutularak yukarıda anlatılan işlemler uzaktan kumanda ile yapılabilir. Tırtılın sırtında bulunan küçük cam pencereden içeride bulunan kontrol ünitesinin ekranını takip edilir. Uzaktan kumandanın “MANUEL LEFT” tuşu = “DOWN”, “STOP” tuşu = “SELECT”, “MANUEL RIGHT” tuşu = “DOWN” tuşları görevini yerine getirir.

Ayarlar menüsünde 1-Hız ayarları 2-Muzik seçimi olmak üzere 2 adet ayar menüsü bulunmaktadır.

Hız Ayarlaması: Yavaş, normal ve Hızlı olmak üzere 3 adet hız ayarı bulunur.
Müzik Seçimi : MMC hafıza kartına yüklenen 10 adet müzik dosyasından seçim yapılır.

YOLUN HAZIRLANMASI:

Sensör siyah ve beyazı ayırt edecek şekilde tasarlanmıştır. Size gönderilen 5cm genişliğindeki bandı beyaz zemin üzerine ani dönüşler olmayacak şekilde yapıştırmalısınız. Zemin rengi koyu yada mat ise sensörün okuması test edilmeli ve gerekirse siyah bandın her iki tarafına en az 10ar cm olacak şekilde beyaz bant çekilmelidir.

Tavsiye edilen yol şekli 8 seklinde iki dairenin birleştirilmesidir. Dairelerin çapı en az 3 metre olmalıdır. Daha dar olması durumunda çekici kısım dönüşlerde en son vagona çarpar. Daha karmaşık bir yol istenirse yapılacak ergilerin yarıçapı 1.5 metreden daha dar olmamalıdır. Aksi takdirde tırtıl yolu takip edemeyecektir.

Sensörlerin Ayarlanması:

Sensör özel olarak tasarlanmış olup her bir kanalın hassasiyeti ayarlanabilmektedir. Böylece çok farklı zeminlerde kusursuz bir algılama sağlanmış olur.
Sensör beyaz alana bakarken ayar trimpotunu sol tarafa sonuna kadar çevrilerek led lambanın yanmasını sağlanır. Sensöre beyaz alan gösterilerek trimpot sağ tarafa doğru yavaşça çevrilir. Led söndüğü zaman ayar tamamlanmış olur. Ayarın tamam olduğunu test etmek için sensorun önüne siyah ve beyaz kısımları sıra ile gösterilir. Siyah zemini gördüğü zaman ledin yanması gerekmektedir. 3 sensör içinde ayar bu şekilde yapılır. Ayarlama yapılamıyorsa sensörün alt kısmı kontrol edilmelidir. Sensör ün altına giren yabancı bir cisim sensörleri engellemiş olabilir.

Sensörlerin Ayarlanması:

Sensör özel olarak tasarlanmış olup her bir kanalın hassasiyeti ayarlanabilmektedir. Böylece çok farklı zeminlerde kusursuz bir algılama sağlanmış olur.
Sensör beyaz alana bakarken ayar trimpotunu sol tarafa sonuna kadar çevrilerek led lambanın yanmasını sağlanır. Sensöre beyaz alan gösterilerek trimpot sağ tarafa doğru yavaşça çevrilir. Led söndüğü zaman ayar tamamlanmış olur. Ayarın tamam olduğunu test etmek için sensorun önüne siyah ve beyaz kısımları sıra ile gösterilir. Siyah zemini gördüğü zaman ledin yanması gerekmektedir. 3 sensör içinde ayar bu şekilde yapılır. Ayarlama yapılamıyorsa sensörün alt kısmı kontrol edilmelidir. Sensör ün altına giren yabancı bir cisim sensörleri engellemiş olabilir.

tirtil-tren-devre


MUHTEMEL ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ

Yoldan Çıkma Problemi:
Zemin açık renkli ve yansıtıcı özellikli olmalıdır. Kullanılan band 5cm genişliginde siyah ışıgı yansıtmayan türden olmalıdır. Firmamız tarafından gönderilen band yada muadillerini kullanınız.
Yoldan çıkması durumunda parlak zeminde 3sn süresince sensör bilgisi alınmadığı için LCD ekranda “NO ROAD “ifadesi ile beraber sayısal bir değer görülür. Bu değer 60 ı bulduğunda Tırtıl durdurulur. 60 değerine ulaşmadan önce tekrar yol bulunursa çalışmaya devam eder .Normal çalışma esnasında ekran takip edilerek yolda problem olup olmadığı kontrol edilebilir. Normal şartlarda bu değerin 10 dan büyük olmaması gerekir.
Sensör üzerindeki ledleri takip ederek yol algılamasının sağlıklı olup olmadığı test edilmelidir. Sensör ledleri siyah band üzerinde yanarken beyaz alana geldiğinde sönmesi gerekmektedir. Sensör üzerinde yanan ledler ile kontrol ünitesinin üzerinde bulunan led bilgilerinin aynı olması gerekmektedir. Sensör bilgileri doğru olarak LCD ekranda görünmüyor ise sensör kontrol ünitesi arasındaki kablo kontrol edilmelidir.
Herşeye rağmen yoldan çıkmalar oluyor ise ayarlar menüsünde hız ayarı düşürülerek deneme yapılmalıdır.
Sigorta atması:
Motor ve rediktör sıkışmaları durumunda A2 – A3 sigortaları atar. Sistemde meydana gelebilecek kısa devre durumunda A1 sigortası atabilir. Bu durumda bağlantılar incelenmeli ve kısa devre olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle güç kablolarında ezilme, kesilme gibi hasar aranmalıdır.
Kontrol ünitesinin içinde 3 adet cam sigorta bulunmaktadır. Arıza durumunda bunların kontrol edilmesi gerekmektedir. Sigorta tekrar atıyorsa arıza bulunmalıdır. Bu sigortaların değeri 3 Amper olup değerleri yükseltilmemelidir.
Akü şarj sorunu:
Sistemde güç aküsü ve kumanda aküsü olmak üzere 2 adet akü bulunmaktadır. Kumanda aküsünün voltajı LCD ekranda anlık olarak gösterilmektedir. BU voltaj 10 voltun altına düştüğünde ” LOW VOLTAGE ” yazısı ile beraber hoparlörden ikaz sesi duyulur. Bu durumda sadece Manuel kumanda fonksiyonu çalışacaktır. Tırtıl şarj noltasına kadar götürülebilir.

Güç aküsü bitmesi durumunda tırtılın hareketleri yavaşlayacaktır. Ortalama 6-8 saatlik bir zamanda Her ikiaküde dolmuş olur. Akülerin yıpranması ile beraber bu süre uzar ve kullanma zanmanı azalır. Normal şartlarda mesai saatleri içinde (10:00-22:00) arasında şarj yeterli olmaktadır. Akülerin yıpranmış ise ara şarj yapılması gerekebilir.
Aküler şarj tutmuyor ise yada aşırı ısınma oluyorsa değiştirilmelidir.

Müzik ve Ses problemleri:
Müzik kutusunun yan kısmında bulunan MMC kart yerinden çıkmış ya oynamış olabilir. Karta wave formatından farklı dosyalar yüklenmiş olabilir.

Yeni MMC kartını FAT16 ile formatlamak:
Yeni kullanılacak kartı FAT 16 olarak formatlamak için bilgisayarınızın “Başlat” menüsünden “Çalıştır” sekmesini tıklayınız. “Aç” alanına “cmd” komutunu yazarak Enter tuşuna basınız.Ekrana gelen siyah pencereye “Format x: /FS:FAT” yazarak okeyleyiniz. “x:” dan sonra bir boşlık bırakmanız gerekmektedir.Burada “x ” MMC kartın takıldığı çıkarılabilir ortam sürücüsünün adı olmalıdır. Yanlış sürücü yazılması durumunda başka bir sürücüsünü formatlayabilirsiniz. Sürücü isminin doğru verildiğinden emin olduktan sonra formatlamak istiyormusunuz sorusunu onaylayınız. MMC kartınızın formatlandığını göreceksiniz. Son adım olarak etiket adının onaylanması için tekrar enter tuşuna basmalısınız. Kartınız FAT 16 sistemine göre formatlanmış oldu.
Hazırladığınız müzik klasörünün içindeki dosyaları ctrl+a komutu ile seçip ctrl+c komuyu ile kopyaladıktan sonra MMC kartın içine ctrl+v komutu ile kopyalayın. Tutarak sürükleme yaparsanız müzik sıraları karışacaktır. Kopyalama işlemi yukarıda yazıldığı gibi yapılmalıdır.Kart sökülüp tekrar takıldığında sistemin enerjisi kesilerek 3-5 sn bekledikten sonra açılmalıdır.

tırtıl tren avm

Sitem beyaz yada parlak bir yüzeye çekilen 5cm genişliğinde siyah bir bandı takip edecek şekilde dizayn edilmiştir. Uzaktan kumanda ile kontrol edilir. Yola bağlı olmadan uzaktan kumanda ile serbest olarak da yönlendirilebilir.

120 Amper akü ile tam gün çalışa bilmektedir. Akü şarj sistemi otomatik olup aküye zarar vermeden doldurur ve şarj bitiminde şarjı keser.

Kontrol ünitesi 2X8 LCD ekran ve 3 adet kumanda butonu ile müzik ve hız ayar seçeneği sunar. Çıkış gücü 2X100 DC amper gücünde bir sürücü katı tarafından sağlanır. Koltuklara bağlanan 5 adet optik sensör bilgileri kontrol ünitesi tarafından sayılarak ekranda gösterilir. Bekleme konumunda ekranın ilk satırında sensorların pozisyonu ve kumanda voltajı, ikinci satırda ise toplam jeton sayısı gösterilir.

Tırtıl Tren Fiyatları

tırtıl tren fiyatları

Tırtıl Tren Videosu

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. yeliz soruklu dedi ki:

  merhaba,
  tırtıl treni inceliyordum, fiyat 6000 USD + KDV demişsiniz. fiyat güncel mi ? ve kiralama da yapıyormusunuz.

  1. Planet Games dedi ki:

   Merhabalar, evet fiyatımız günceldir. Kiralama maalesef yok.

 2. Emrah memiş dedi ki:

  Merhaba, almanya da da satış yeriniz veya yollama imkanınız var mi !? Teşekkürler….

Hızlı Teklif Al

Ürün hakkında sorular yada teklif almak için